Imieniny: Franciszka, Zdzisława oraz Walerego
Zdrowie

Zdrowe życie

Zdrowie jest fundamentem funkcjonowania w życiu, a tym samym w pracy. Zdrowie dotyczy zarówno ciała, jak i wielu innych wymiarów: myślenia, emocji, zachowań, nastroju, stanu ducha. Dotyczy także wartości i sensu oraz wyrażania ich w świecie. Osoba optymistyczna, pozytywnie nastawiona do ludzi i świata wyraża zdrowie w każdym jego wymiarze. Dostrzega też zdrowie w otaczającym świecie i dba o jego utrzymanie (w środowisku). Zdrowe podejście do siebie, ludzi i świata daje efekty w pracy i zadowolenie z życia.

 

Krótko o zdrowiu i jego problemach

 

Okres po 50 roku życia jest czasem, gdy w życiu kobiety dokonały się lub nadal dokonują przemiany świadczące o przełomie. Jej zdolności reprodukcyjne zanikają, a ciało nabiera znamion czasu. Zmienia się więc fizyczność na rzecz głębszych wymiarów siebie.

Dzieje się to zarówno na powierzchni (skóra, włosy), jak i wewnątrz ciała. Niektóre narządy i organy zaczynają dawać znać o sobie w postaci napięć, skurczów, kolek, mrowienia itp. Pojawiają się także dolegliwości  bólowe o nieznanym pochodzeniu, umiejscowiona w różnych przestrzeniach ciała (stawy, mięśnie, bóle w okolicach kręgosłupa czy brzucha).

 

Typową reakcją dla większości kobiet jest sięganie po tabletki w postaci środków przeciwbólowych, które zażywa doraźnie lub systematycznie, nie zastanawiając się nad tym głębiej. Często wchodzi to im w nawyk. Zaczyna też pojawiać się stopniowo lekomania (lub już istnieje). Nasilające się problemy powodują, że mimo nieustannego braku czasu, kobieta zaczyna pojawiać się w gabinetach lekarskich u różnych specjalistów. Sporadycznie zagląda też do dentysty. Warto tu nadmienić, że dbanie o zęby jest priorytetem w każdym wieku i wymaga wizyt w gabinecie, aby je dokładnie obejrzał, usuwając przy tym zbędny kamień nazębny. Niemniej nagminne, a nawet sporadyczne branie leków, bez specjalnego wskazania  jest narażaniem siebie na skutki objawów ubocznych i niepożądanych, opisanych zresztą w ulotkach i często ignorowanych. One także dają znać o sobie w postaci konkretnych dolegliwości (grzybica po antybiotykach – to tylko jedna z nich).

 

Wiele z tych problemów (a może większości) można by uniknąć poprzez promocję zdrowia od najwcześniejszego wieku. Polega ona na skupianiu się na zdrowiu i jego atrybutach, a nie myśleniu w kontekście jakiejkolwiek choroby. Dotyczy to zarówno ciała – jego fizycznego aspektu, a więc ruchu,  gimnastyki i uprawiania różnych sportów (począwszy od spacerów, nornic walking, pływania, jeżdżenia na rowerze), głębokiego oddychania (zapomniana umiejętność), także wietrzenia pomieszczeń,. Dotyczy to także higieny osobistej, nawilżania skóry i ciała, także prawidłowego i systematycznego dbania o mycie i czyszczenie zębów.

 

Zdrowie to jednak coś więcej, dlatego niezbędnym jest także kontrolowanie własnych myśli emocji (szczególnie negatywnych),, przekonań o sobie (poczucie własnej wartości) oraz względem innych ludzi (unikania krytyki, obwiniania, nietolerancji) oraz świata. Ważnym jest również uświadomienie sobie nawyków (często nieświadomych) i praca nad zmianą tych, które nie służą zdrowiu, w tym uzależnień (kawy, papierosów i in.) Niezbędnym tez jest harmonia pracy i wypoczynku, czas dla siebie – dla swych pasji, upodobań, także rozrywki (taniec, muzyka, kino, teatr), przebywanie w ciszy, z dala od hałasu, przywracanie wewnętrznych rytmów.

 

Niezmiernie ważnym w tym okresie jest uświadomienie sobie znaczenia wartości w swoim życiu i realizowanie ich, a nie tylko wyznawanie ich w słowach. Jest to bowiem ważny czas, gdyż one zaczynają wysuwać się na pierwszy plan w życiu i warto nad nimi popracować, zwerbalizować je dla siebie. W tym procesie ważna jest spójność słów, myśli i czynów, która  świadczy o wewnętrznej harmonii, własnej autentyczności, a to buduje autorytet wśród  innych. To wszystko dotyczy także aspektów zdrowia.

 

Wartym uwagi jest w tym czasie skupienie się na zrozumieniu swoich nawyków żywieniowych (często niezdrowych), folgowaniu przyjemności czerpanej z zajadania się słodyczami (i obdarowywania nimi innych, szczególnie dzieci), oraz zwróceniu uwagi na ich zdrowotne skutki. Tym samym można zapobiec wielu dolegliwościom fizycznego ciała, a stąd stopniowo ujawniającym się chorobom, chociażby z nadwagi, czy groźniejszym – jak cukrzycy ( o ile nie ujawniła się ona już wcześniej).

 

To zaledwie krótki opis tego, jak ważne jest zdrowie w każdym wieku, a szczególnie w okresie 50+. Dbanie o zdrowie nie jest bowiem od święta, czy po pracy – jest nieustannym procesem wspierania go w każdym momencie świadomego życia. Zaniechanie, ignorancja i zaniedbanie nie zwalnia bowiem ze skutków i konsekwencji na własne zdrowie i jakość życia w kolejnych jego okresach. Właśnie po 50-tym roku one się ujawniają, skumulowane już przez lata, niczym depozyty bankowe w ciele.

Inne w kategorii:

Biegaj! - Będziesz Młodsza

Według ostatnich badań opinii publicznej ponad 82% Polek chciałoby zmienić coś...

Biegaj! - Będziesz Młodsza cz.2

Jak zacząć biegać? Nie zaczynaj biegania od biegania. Najpierw maszerujemy....

Promocja zdrowia poprzez rekreację

Zdrowie jest jedną z podstawowych, najbardziej cenionych wartości w życiu...

Cukrzyca - „słodki” problem

Często bywa lekceważona i bagatelizowana. Nieleczona może doprowadzić do...

Cichy zabójca

Osoby mające problemy z nadciśnieniem bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 26
  • Dzisiejsze wizyty: 133
  • W tym miesiącu: 8315
  • W tym roku: 8315