Imieniny: Marleny, Seweryna oraz Odylii
Zawody przyszłości

Zawody przyszłości

Przemiany zachodzące w otaczającym świecie są głównymi wyznacznikami decydującymi o konkurencyjności pracowników na rynku pracy. W globalnym świecie co kilka miesięcy pojawiają się nowe specjalizacje. Są wśród nich takie, na które na rynku pracy popyt jest bardzo duży i takie, na które praktycznie zanika. Niedostateczne kwalifikacje oraz ich deprecjacja z wiekiem związane są przede wszystkim z nie nadążaniem pracowników za wymaganiami rynku, niską adaptacyjnością osób o wyjściowych niskich kwalifikacjach. Istotne znaczenie ma także niskie uczestnictwo w kształceniu ustawicznym. W kontekście zapotrzebowania na określone zawody - można stwierdzić, że niektóre zawody znikają z rynku, natomiast rośnie zapotrzebowanie na inne, zupełnie nowe zawody oraz lepszych specjalistów. 

            Wśród zawodów przyszłości pojawiają się np.:

Analityk nowych miar – analizuje raporty dotyczące ruchu na stronie internetowej. Określa na podstawie liczby użytkowników i czasu wizyty na stronie odpowiednią dla danego serwisu strategię rozwoju.

Dydaktyk medialny – przygotowuje oprogramowanie umożliwiające naukę w systemie e-learningu, współtworzy platformę e-learningową nadając atrakcyjną i wydajną formę dla treści przekazywanych w ramach danego kursu lub szkolenia. Dydaktyk medialny często uczestniczy także w projektowaniu prezentacji multimedialnych i innych interaktywnych form, wykorzystywanych w tradycyjnym nauczaniu.

Etyczny haker – to specjalista, który za odpowiednim wynagrodzeniem włamuje się do sieci korporacyjnej firmy, która go zatrudnia, w celu wyszukania jej słabych punktów i zaproponowania bezpieczniejszego rozwiązania. Etyczny haker musi bardzo dobrze znać systemy operacyjne, aplikacje, prototypy sieciowe, oprogramowania zabezpieczające.

Researcher - menedżer informacji – profesjonalnie wyszukuje informacje w internecie. Stosuje specjalistyczne oprogramowania, korzysta z zaawansowanych procedur wyszukiwania.

Traffic manager – zajmuje się śledzeniem ruchu na witrynie internetowej, przygotowywaniem raportów i statystyk dotyczących np. oglądalności serwisu dla różnych działów firm, klientów zewnętrznych.

Broker edukacyjny - pośredniczy w zawieraniu i wykonywaniu umów w zakresie kształcenia, dokształcania, doskonalenia, szkolenia i przekwalifikowania zawodowego w imieniu i na rzecz klienta.

Menedżer kultury - pośrednik pomiędzy artystami a wielkim biznesem. Orientuje się w problematyce rynku, zna możliwości inwestycyjne firm, odpowiednich ludzi. Menedżer zyskuje sponsorów, dzięki czemu powstają produkcje filmowe, imprezy kulturalne.

Gastronom rozrywkowy – połączenie pierwszorzędnej kuchni i zawodu kucharza z elementami show.

Organizator usług hotelarskich - analizuje rynek pod względem popytu, zapewnia jak najlepszej jakości usługi hotelarskie, organizuje konferencje i kongresy, sprzedaje usługi turystyczne.

Mechatronik - skrzyżowanie mechanika, elektronika i informatyka. Mechatronika znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się skomplikowana aparatura - np. medyczna, obrabiarki sterowane numerycznie itp. Taka praca odbywa się na terenie całego kraju (jeden serwis może dbać o skomplikowane urządzenia np. województwach szpitalach w kilku województwach) i jest związana ze stałym przemieszczaniem się.

Mystery shopper – inaczej „tajemniczy klient”, osoba, którą wynajmują korporacje, aby przetestowała jakość obsługi w oddziałach firmy.

Teletutor - wykładowca telewizyjny. Ludzie mają coraz mniej czasu na naukę, a wolą uczyć się z telewizorem,

Groomer - osoba, która dba o urodę psa - strzyże sierść, przycina pazurki, modeluje, dezynfekuje, perfumuje.

 

            Nasz świat się zmienia, a co za tym idzie – zmienia się również rynek pracy. Nie oznacza to jednak, że stare zawody znikną zupełnie. Choć powoli zapominamy, kim był zdun, rymarz czy zecer, to jednak często potrzebujemy pomocy szewca czy krawca (zwanego obecnie często „projektantem”). Wśród specjalistów, na których rośnie zapotrzebowanie pojawiają się i ci już nam znani, np. weterynarz. Jeśli jednak Wasze dzieci stoją obecnie przed wyborem zawodu, warto sprawdzić oferty szkół i uczelni oraz tworzone całkowicie nowe kierunki kształcenia.

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 88
  • Dzisiejsze wizyty: 201
  • W tym miesiącu: 6829
  • W tym roku: 118408