Imieniny: Augustyna, Jaromira oraz Wilhelma
Jak rozmawiać

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 1

Nie umiesz wynegocjować wynagrodzenia o jakim marzysz? Od dzisiaj zacznij przygotowania. Negocjuj wszystko to, co dla ciebie ważne. Negocjowanie wynagrodzenia jest podobne do każdej innej formy targowania się. Ale … jak to możliwe, że my – kobiety, umiejące przekonać sprzedawcę do sprzedaży upragnionej sukienki po niższej cenie, negocjujące w banku korzystną ratę czy zapłatę w warsztacie samochodowym, nie potrafimy wynegocjować satysfakcjonującej nas pensji. Czyżby pieniądze, za naszą własną pracę, były dla nas mniej ważne? Dlaczego, choć potrafimy się targować, postrzeganie siebie – jako produktu, nie przychodzi nam równie łatwo? W efekcie zarabiamy mniej, niż na to zasługujemy. Do tego, jeżeli na rozmowie kwalifikacyjnej siedzimy przed mężczyzną, czasem można odnieść wrażenie, że to spotkanie o zgoła innym charakterze. A to nic innego, jak spotkanie sprzedażowe, na którym nie powinnaś „sprzedawać się” tanio.

W naszym społeczeństwie posiadanie pieniędzy to posiadanie władzy. Nie lubisz władzy? I dobrze. Ale jest coś, na czym powinno zależeć każdej kobiecie. Ta rzecz jest ważniejsza niż władza. Pieniądze dają wolność. Co z nią zrobisz, zależy tylko od Ciebie. Miarą Twojej wolności są możliwości z których możesz korzystać. To różnorodne rozwiązania, po które łatwiej sięgać. Łatwiej, kiedy jesteś niezależna finansowo. Dlatego nie żądaj mniej, niż chcesz zarabiać. Pamiętasz hasło reklamowe, jednej z firm kosmetycznych, odwołujące się do wartości? Proś o więcej, niż Twoim zdaniem jesteś warta. Tak naprawdę, wcale nie chodzi o to, ile jesteś warta. Chodzi o to, jak cenna wydasz się pracodawcy. Zatem, bądź jak najcenniejszy klejnot w sznurze pereł. Spraw, by chciał Cię mieć i zapłacił wysoką, ale jednocześnie możliwą do zapłacenia, cenę.

Pamiętaj, aby zawsze starannie wybrać pracodawcę i nie rozmawiać z nim o swoim wynagrodzeniu na „pierwszej randce”. Jeżeli chodzi o ocenę realności Twojego wynagrodzenia zawsze powinnaś sprawdzić jak wysoko możesz negocjować. Przy każdym, a zwłaszcza przy nazbyt przesadzonym wynagrodzeniu, spróbuj postawić się na miejscu pracodawcy i szczerze odpowiedz sama sobie na pytania: „Gdybym była na jego miejscu, to co bym pomyślała, o takiej wysokości wynagrodzenia? Czy pracodawca chciałby prowadzić ze mną rozmowę? Czy wierzyłby, że kiedykolwiek dojdziemy w sprawie wynagrodzenia do porozumienia? Czy w ogóle potraktowałby mnie poważnie?” Inaczej mówiąc – jeżeli aplikujesz na stanowisko szefowej działu, nie żądaj wynagrodzenia prezesa zarządu. Sprawdź, czy Twoja propozycja wynagrodzenia nie jest zbyt mocno wygórowana lub ewidentnie nierealistyczna.

Przygotowania do negocjacji z pracodawcą rozpocznij odpowiednio wcześnie. Weź kartkę i zrób notatki. Zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od pracy. Co, oprócz wynagrodzenia, jest dla Ciebie ważne? A co może cię interesować? Zobaczmy: godziny Twojej pracy, miejsce pracy, zakres odpowiedzialności, urlop, szkolenia, podróże służbowe. Dodajmy też podwyżki, przyszłe możliwości czyli awans, premie, nagrody za wyniki w pracy. Zanotuj każdą ważną rzecz. Ustal priorytety. Zapisz to i odłóż na dwa, trzy dni. Potem przeczytaj jeszcze raz. Nie spiesz się. Wszystkie sprawy związane z pracą dobrze sobie przemyśl. Czas, poświęcony myśleniu o swoich oczekiwaniach, nigdy nie jest czasem straconym. W ten sposób, na spotkanie z pracodawcą, pójdziesz dobrze przygotowana. Będziesz wiedziała, czego chcesz. Ta wiedza da Ci poczucie kontroli i zwiększy pewność siebie. Będziesz czuła spokój a pracodawca potraktuje Cię z większą powagą. Słowem, zanim zaczniesz rozmawiać o wynagrodzeniu najpierw przywołaj ważne dla Ciebie tematy. Powiedz: „Chciałabym porozmawiać o sprawach, które są dla mnie istotne.” Na tym etapie rozmowy z pracodawcą, skup się na korzyściach, obowiązkach i przyszłych możliwościach. Praca powinna dawać Ci coś więcej, niż tylko wynagrodzenie. Powinna dawać kop-a, aby co rano chciało ci się wstawać z łóżka, nie tylko dla pieniędzy.

Określiłaś, co jest ważne dla Ciebie, ale czy wiesz co jest istotne dla Twojego pracodawcy? Jeśli to ustalisz, będziesz wiedziała do jakich granic możesz się posunąć. O tym – w części 2.

Inne w kategorii:

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 2

Określiłaś, co jest ważne dla Ciebie, ale czy wiesz co jest istotne dla Twojego...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 3

Co zrobić, jeśli negocjujesz już dość długo, ale przedstawiona przez...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 4

Nie masz doświadczenia w negocjowaniu swojego wynagrodzenia? Zrezygnowałaś z...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 5

Kiedy czytasz o tym, czego nie robić, zapewne myślisz sobie, że niemożliwe jest...

Sztuka skutecznej argumentacji i komunikacja pozawerbalna w negocjacjach

Podejmując trud przekonywania drugiej strony nie możemy ograniczyć się do pracy...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 1

Wszystkie z technik efektywnego rozwiązywania konfliktów bazują na analizie jego...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 2

SPOTKANIE W MILCZENIU   Technika ta natomiast należy do jednych z najstarszych...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 3

ANALIZA KONSEKWENCJI  Eskalowanie konfliktu wynikającego z pozycyjnego podejścia...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 1 Walka.

Każdy człowiek poprzez nabywane doświadczenia i udział w sporach jak również...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 2

ESKALACJA             Rozumiemy przez nią takie zachowania, które...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 3

POKOJOWE WSPÓŁISTNIENIE             Realizowane wspólnie przez obie...

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie Obecność konfliktów świadczy o...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 52
  • Dzisiejsze wizyty: 697
  • W tym miesiącu: 9251
  • W tym roku: 53340