Imieniny: Marleny, Seweryna oraz Odylii
Jak rozmawiać

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 4

Nie masz doświadczenia w negocjowaniu swojego wynagrodzenia? Zrezygnowałaś z awansu czy starania o podwyżkę, bo nie wiesz jak o nią prosić?  Jesteś kobietą określaną wdzięcznie jako 50 + ? Pamiętaj! Zanim rozpoczniesz negocjacje płacowe z pracodawcą, zawsze rozpoznaj swoje mocne strony. W „tym wieku” jesteś już na pewno doświadczona (co by to nie miało znaczyć) i dobrze zorganizowana. Umiesz pracować w zespole (rodzina!), nie brak Ci chęci do współpracy (teściowa), dotrzymujesz terminów (rachunki, spłata kart kredytowych, raty) i doprowadzasz sprawy do końca (!).

Dzisiejszy świat wymaga od nas, kobiet, inicjatywy czyli przedsiębiorczości oraz nastawienia na rezultaty. Jeśli to umiemy (a umiemy) to zyskujemy, nawet o tym nie wiedząc, dość mocną pozycję strategiczną. Po co? Po to, by negocjować z pracodawcą umowę z takim wynagrodzeniem, o jakim marzymy.

Wiesz, co jest twoim celem? Jest to nic innego, jak uczciwie zawarta umowa handlowa. Niestety, większość kobiet zaczyna negocjacje z pracodawcą od popełniania błędów.  Same sobie podstawiają nogę w drodze po długo oczekiwany awans czy lepsze wynagrodzenie.  W tej części o tym, czego nie powinnaś robić.

Błąd 1-brak przestrzeni negocjacyjnej

Zastanów się, jaką najniższą pensję możesz zaakceptować ale najważniejsze – określ wysokość wynagrodzenia, jakie chcesz uzyskać. Te dwie liczby stworzą ci przestrzeń do negocjacji. Pieniądze to nadal podstawowy środek wymienny a posiadanie ich pozwala kształtować rzeczywistość zgodnie z własnymi marzeniami. Wszyscy pracujemy dla pieniędzy – pracodawcy również.

Błąd 2-agresja lub uległość

Podczas negocjacji żadna ze stron nie powinna czuć, że jest podporządkowana drugiej. Dlatego kiedy mówisz pracodawcy czego oczekujesz, mów asertywnie, a nie agresywnie czy ulegle. Asertywność świadczy o pewności siebie, agresja i uległość, skrywa jej brak. Rozmawiaj z pracodawcą przyjaźnie, a znacząco zwiększysz swoje szanse. Powiedz: „Na pewno znajdziemy takie rozwiązanie, z którego będziemy zadowoleni. Porozmawiajmy o tym, czego oczekuje każda ze stron.”

Błąd 3-zgoda bez zastanowienia, zwłoka bez końca

Nigdy, ale to nigdy nie zgadzaj się na zaproponowane wynagrodzenie zanim nie dowiesz się i nie przedyskutujesz wszystkich spraw dotyczących Twojej pracy. Powiedz: „Najpierw porozmawiajmy o obowiązkach na moim stanowisku pracy, kwestię wynagrodzenia - odłóżmy na później.” Nie zwlekaj jednak w nieskończoność. Aby pracodawca mógł uwzględnić Twoje propozycje dotyczące umowy i pensji, powinnaś powiedzieć mu o nich w trakcie prowadzonej rozmowy, a nie na jej zakończenie. W przeciwnym razie stracisz przewagę przetargową i pozostanie Ci zgodzić się na to, co zaproponuje pracodawca.

Błąd 4-zbytni pośpiech

Ten błąd jest ściśle związany z poprzednim. Nie dotyczy jednak wyłącznie wynagrodzenia. „Proszę dać mi czas na zastanowienie.” jest zdaniem, które powinno paść, kiedy nie możesz się powstrzymać i chcesz natychmiast przyjąć ofertę, rezygnując z negocjacji. Policz „do ilu chcesz” i zastanów się, czy dobrze robisz. Zbyt szybkie podjęcie decyzji prawie na pewno oznacza utratę lepszej pensji czy korzystniejszej umowy. Dlatego negocjuj bez pośpiechu, daj czas sobie i sama daj się poznać pracodawcy. Niepewność jest stanem bardzo nielubianym przez nasz mózg. Twoja bierność może więc skłonić pracodawcę do podwyższenia Ci pensji lub uatrakcyjnienia umowy.

Błąd 5-brak elastyczności

A co, jeśli pracodawca odmówił Ci tego, czego spodziewałaś się otrzymać? To jeszcze nic straconego. Zazwyczaj, taka odpowiedź otwiera drogę do wspólnych poszukiwań innych możliwości podwyższenia wynagrodzenia czy dopasowania zakresu obowiązków. Bądź elastyczna. Powiedz: „ Chciałabym porozmawiać o innych możliwościach.” Podobne zdanie może również paść z ust pracodawcy, co oznacza, że to nie koniec rozmów i negocjacyjna gra toczy się dalej.

Czy to wszystkie błędy? Oczywiście, że nie. O następnych, w kolejnej części.

Inne w kategorii:

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 5

Kiedy czytasz o tym, czego nie robić, zapewne myślisz sobie, że niemożliwe jest...

Sztuka skutecznej argumentacji i komunikacja pozawerbalna w negocjacjach

Podejmując trud przekonywania drugiej strony nie możemy ograniczyć się do pracy...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 1

Wszystkie z technik efektywnego rozwiązywania konfliktów bazują na analizie jego...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 2

SPOTKANIE W MILCZENIU   Technika ta natomiast należy do jednych z najstarszych...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 3

ANALIZA KONSEKWENCJI  Eskalowanie konfliktu wynikającego z pozycyjnego podejścia...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 1 Walka.

Każdy człowiek poprzez nabywane doświadczenia i udział w sporach jak również...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 2

ESKALACJA             Rozumiemy przez nią takie zachowania, które...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 3

POKOJOWE WSPÓŁISTNIENIE             Realizowane wspólnie przez obie...

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie Obecność konfliktów świadczy o...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 1

Nie umiesz wynegocjować wynagrodzenia o jakim marzysz? Od dzisiaj zacznij...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 2

Określiłaś, co jest ważne dla Ciebie, ale czy wiesz co jest istotne dla Twojego...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 3

Co zrobić, jeśli negocjujesz już dość długo, ale przedstawiona przez...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 54
  • Dzisiejsze wizyty: 216
  • W tym miesiącu: 6844
  • W tym roku: 118423