Imieniny: Marleny, Seweryna oraz Odylii
Jak rozmawiać

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 2

Określiłaś, co jest ważne dla Ciebie, ale czy wiesz co jest istotne dla Twojego pracodawcy? Jeśli to ustalisz, będziesz wiedziała, do jakich granic możesz się posunąć. Jak to zrobić? Najłatwiej jest zadać pytanie: „Co jest dla pana ważne?” Możesz również spróbować postawić się w roli pracodawcy. Bez względu na to, co wybierzesz, czy nie sądzisz, że pracodawca będzie  bardziej skłonny do uwzględnienia Twoich propozycji, jeżeli będą one również uwzględniały jego interesy?

Zastanów się, jakie mogą być potrzeby Twojego pracodawcy. Pomyśl również nad tym w jaki sposób Twoja osoba je zaspokaja. Inaczej mówiąc, jakie korzyści ma pracodawca z zatrudnienia właśnie Ciebie. Na pierwszy rzut oka, interes pracodawcy może wydawać Ci się sprzeczny z Twoim. Ale – tylko na pierwszy rzut oka. W im większym stopniu Twoja propozycja pokrywa się z interesem pracodawcy, tym ważniejsza jest dla niego i tym łatwiej będzie gotowy na nią przystać.

Niełatwym, ale wykonalnym zadaniem jest przekonanie pracodawcy, że realizowanie Twoich potrzeb jest korzystne również dla niego. W tym celu zawsze umieszczaj w centrum swojej argumentacji jego zysk. Podkreślenie korzyści płynących z Twoich propozycji na rzecz interesów pracodawcy najlepiej wyjaśnić na przykładzie negocjowania podwyżki. Jeśli uznasz, że nadszedł czas i okoliczności aby zmienić jej wysokość powiedz: „Jestem przekonana, że podwyżka mojego wynagrodzenia na pewno się panu opłaci. Dzięki temu, będę mogła dalej pracować z tak dużym zaangażowaniem, które już przełożyło się na sukces firmy.” Sukces firmy, a zwłaszcza jej sukces finansowy, to wystarczający powód by wystąpić o nowe wynagrodzenie. Dając Ci zasłużoną podwyżkę, pracodawca nie będzie kojarzył Twojej osoby z wydatkiem, ale z miło brzmiącym słowem sukces. Dodaj także, że pozyskując Cię do firmy zrobił „świetny interes.”

Aplikując na nowe stanowisko, skup się na potrzebach pracodawcy, nie trać jednak z oczu własnych zwłaszcza tych, które są dla Ciebie najważniejsze. Traktuj je równorzędnie z potrzebami pracodawcy. W przeciwnym razie, istnieje niebezpieczeństwo, że zgodzisz się na zupełnie niesatysfakcjonujące Cię rozwiązania. Jeśli pracodawca rozpozna, że nie bardzo wiesz, co jest dla ciebie ważne, wykorzysta Twoje wątpliwości przeciwko Tobie. To sprawi, że aby uzyskać to czego chcesz, będziesz musiała negocjować ponownie, a za drugim razem Twoja pozycja negocjacyjna będzie dużo gorsza niż poprzednio.

Powinnaś przekonać pracodawcę, że jesteś najodpowiedniejszą osobą na proponowane stanowisko. Powiedz: „Na podstawie tego, co do tej pory usłyszałam, uważam, że świetnie nadaję się do tej pracy.” Jeżeli pracodawca się wacha, a Ty wiesz, że ta praca jest odpowiednia właśnie dla Ciebie, poinformuj go, że zgodzisz się na poszerzenie zakresu Twoich obowiązków. Podczas rozmowy są one zwykle przedstawiane dość ogólnie i ten wybieg może ci się udać. Uważaj jednak, zanim przedstawisz pracodawcy ten pomysł. Wcześniej, zorientuj się (najdokładniej jak Ci się uda), jakie obowiązki są związane z danym stanowiskiem. Następnie, dodatkowo zaproponuj pracodawcy to, co lubisz robić i co nie będzie dla ciebie zbytnim obciążeniem w pracy. Pamiętaj o tym, aby Twoja propozycja nie była zwykłym obowiązkiem, wymaganym na danym stanowisku ale pochodziła z innego obszaru zadań. Kiedy pracodawca przystanie na Twoją propozycję, wróć do tematu swojej pensji. Powiedz: „Skoro już omówiliśmy obowiązki, a jest ich więcej niż uzgodniliśmy na samym początku, to na pewno zgodzi się pan ze mną, że wynagrodzenie powinno odpowiadać ilości obowiązków jak i pracy potrzebnej na ich wykonanie. Prawda?”

Masz osiągnięcia w pracy? A może nie wiesz, że je masz? Pochwal się nimi koniecznie! Jak to zrobić - w następnej części.

Inne w kategorii:

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 3

Co zrobić, jeśli negocjujesz już dość długo, ale przedstawiona przez...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 4

Nie masz doświadczenia w negocjowaniu swojego wynagrodzenia? Zrezygnowałaś z...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 5

Kiedy czytasz o tym, czego nie robić, zapewne myślisz sobie, że niemożliwe jest...

Sztuka skutecznej argumentacji i komunikacja pozawerbalna w negocjacjach

Podejmując trud przekonywania drugiej strony nie możemy ograniczyć się do pracy...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 1

Wszystkie z technik efektywnego rozwiązywania konfliktów bazują na analizie jego...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 2

SPOTKANIE W MILCZENIU   Technika ta natomiast należy do jednych z najstarszych...

Zarządzanie konfliktami - przegląd technik cz. 3

ANALIZA KONSEKWENCJI  Eskalowanie konfliktu wynikającego z pozycyjnego podejścia...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 1 Walka.

Każdy człowiek poprzez nabywane doświadczenia i udział w sporach jak również...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 2

ESKALACJA             Rozumiemy przez nią takie zachowania, które...

Pseudo-rozwiązywanie konfliktów, cz. 3

POKOJOWE WSPÓŁISTNIENIE             Realizowane wspólnie przez obie...

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie

Rozwiązywanie konfliktów i przebaczenie Obecność konfliktów świadczy o...

Wynegocjuj wynagrodzenie o jakim marzysz - zasługujesz na nie! Część 1

Nie umiesz wynegocjować wynagrodzenia o jakim marzysz? Od dzisiaj zacznij...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 66
  • Dzisiejsze wizyty: 179
  • W tym miesiącu: 6807
  • W tym roku: 118386