Imieniny: Marleny, Seweryna oraz Odylii
Umysł

Spostrzeganie

 „Jest procesem tworzenia reprezentacji przedmiotu na podstawie informacji otrzymanych z narządów zmysłowych i – w pewnych przypadkach – informacji zawartych w pamięci”. 

Wbrew naszemu powszechnemu mniemaniu, nie jest to proces ani natychmiastowy, ani jednokierunkowy. Trwa on pewien czas i wyróżnia się w nim fazy, które przedstawia rysunek 1.

Wydawałoby się, że naturalnym kierunkiem procesu spostrzegania jest zjawisko bottom - up, czyli od dołu (za pośrednictwem zmysłów), ku górze (do ośrodków mózgowych). Okazuje się jednak, iż istnieje również droga top – down, czyli z góry na dół i stanowi ona istotną część spostrzegania. Uwidacznia się w postaci nastawień i oczekiwań jakie mamy wobec informacji płynących do nas z otoczenia. Przykład może być dość prosty, ale zapewne każdy  kiedykolwiek doświadczył sytuacji, chociażby będąc dzieckiem, gdy nie cieszył się z prezentu, bo wymarzył sobie inny. Wtedy, ten, który dostał wydawał mu się brzydki i gorszy. Podobnie może wyglądać sytuacja z osobą, która przychodzi na szkolenie. Jest pełna oczekiwań i wyobrażeń, może  się jednak szybko rozczarować, bo okaże się, że spodziewała się zupełnie czegoś innego.

„Uwaga to system odpowiedzialny za selekcję informacji i zapobieganie negatywnym skutkom przeładowania systemu poznawczego przez nadmiar danych”. 

„Świadomość, to zdawanie sobie przez podmiot sprawy z treści własnych procesów psychicznych, np. z tego, co jest przedmiotem spostrzegania, myślenia lub doznań emocjonalnych”.

Tak jak powyższa definicja wskazuje, uwaga chroni nas przed nadmiarem napływających informacji. Jest tamą, która selekcjonuje i przepuszcza tylko to, co jest istotne, potrzebne i ważne. Gdyby nie ona, człowiek utonąłby w chaosie docierających bodźców, wszystkim nadając jednakową wagę. Dzięki temu umysł nie jest aż tak obciążony i może skupić się na sprawach najważniejszych. Cztery podstawowe funkcje uwagi –patrz rysunek 2

Mózg współczesnego człowieka jest wyjątkowo obciążony. Komputery, telewizja, telefonia, reklamy, centra handlowe, coraz to nowa, specjalistyczna wiedza, codzienne podejmowanie decyzji, począwszy od tego jakie płatki śniadaniowe kupić, po wybór najlepszego banku, któremu powierza swoje pieniądze. Dużo trudniej przychodzi mu funkcjonować, kiedy musi robić kilka rzeczy na raz, a wtedy, kiedy ma ciszę, spokój i może się skupić na jednej czynności. Uwaga człowieka XXI wieku jest przeciążona. Najlepszym sposobem na odpoczynek jest odcięcie nadmiaru bodźców. Odpocząć musi mózg, choć w praktyce on cały czas pracuje, przetwarza informacje i zawiaduje całym organizmem. Oprócz głównych bodźców, w polu uwagi pojawiają się takie, które są niepotrzebne, tworzą chaos i zamieszanie. Dystraktory, bo taką noszą nazwę, rozpraszają uwagę, utrudniają skupienie się na określonym zadaniu, marnują czas.

Inne w kategorii:

Trening pamięci

Psychologiczna koncepcja cyklu życia – stworzona przez Erika Eriksona – dzieli...

Ambicja u kobiet

Ambicja u kobiet Ambicja to cecha przypisywana w kulturze głównie mężczyźnie....

Myślenie

 „Myślenie to proces łączenia elementów poznawczej reprezentacji świata...

Zmysły

Zmysły i mózg to machina pełna połączeń. Dobre funkcjonowanie w ich obszarze...

Pamięć

„Pamięć jest zbiorem środków, za pomocą których sięgamy do naszych...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 74
  • Dzisiejsze wizyty: 187
  • W tym miesiącu: 6815
  • W tym roku: 118394