Imieniny: Augustyna, Jaromira oraz Wilhelma
Charakterystyka

Social media

Wśród narzędzi i form komunikacji internetowej najdynamiczniej rozwijają się w ostatnich kilku latach social media, czyli media społecznościowe. Już w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się pierwsze fora i czaty w sieci, tzw. IRC. Jest to aplikacja łącząca się z serwerem i umożliwiająca porozumiewanie się wyłącznie przy pomocy ciągu znaków dostępnych z poziomu klawiatury.        Rozmowa toczy się na tak zwanym kanale ogólnym bądź prywatnym. W pierwszym przypadku sekwencje tekstu są widoczne dla wszystkich obecnych, natomiast w drugim, dialog jest dostępny wyłącznie dla dwojga ludzi decydujących się na bardziej kameralną formę kontaktu. Na bazie tej formy komunikacji stworzono wiele forów i komunikatorów internetowych: Gadu-Gadu, Tlen, Konnekt, a od 2005 roku najpopularniejszym programem do rozmów stał się Skype.

Zainteresowanie forami, czatami i komunikatorami doprowadziło do powstania portali społecznościowych. W 2006 roku debiutowała „Nasza Klasa”, która w szczytowym okresie swojej popularności miała ponad 10 mln użytkowników. W ostatnich latach musiała uznać wyższość polskiej wersji „Facebooka”, a liczba portali i stron działających na wypracowanych przez komunikatory, czaty i portale społecznościowe zasadach zwiększa się w postępie arytmetycznym (ostatnio coraz większym uznaniem użytkowników cieszy się „Twitter”). Bardzo popularne są portale randkowe (erotyczne lub matrymonialne), a coraz więcej związków zaczyna się od komunikacji internetowej.

Media społeczne to jednak broń obosieczna. Rozbudowane profile, w których ludzie przekazują bardzo wiele danych o sobie, pozwalają z jednej strony odnaleźć ludzi podobnych do siebie, ale z drugiej strony, umożliwiają manipulowanie ich autorami, podszywanie się pod osoby o podobnych cechach. Trzeba zatem swoją aktywność w social mediach podzielić na dwa obszary. W pierwszym, powierzchniowym autoprezentacja jest oparta na podstawowych i zminimalizowanych danych. Natomiast dla naszych dawnych znajomych oraz dla ludzi, którzy zostali sprawdzeni i można im ufać przygotowuje się niedostępny dla wszystkich, pełny zbiór informacji na nasz temat.

Warto także pamiętać o tym, że nie można należeć do wielu mediów społecznościowych. Nawet przejrzenie informacji o znajomych, nie mówiąc o samodzielnych wpisach na portalach czy forach, zajmuję masę czasu, którego może potem zabraknąć na ważniejsze rzeczy.

Inne w kategorii:

Cyfryzacja

Zwana także „digitalizacją” albo „technologią cyfrową” polega na...

Komputer

Najpopularniejszym osiągnięciem cyfryzacji są oczywiście komputery. Przy wyborze...

Forum

Dzięki podłączeniu komputera do sieci za pomocą kabla lub kartą bezprzewodową...

E-mail

W poprawnej, spolszczonej wersji – „mejl”. Powinna być to cyfrowa wersja...

Blog

est to rodzaj osobistego dziennika, na który składają się odwrotnie...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 38
  • Dzisiejsze wizyty: 645
  • W tym miesiącu: 9199
  • W tym roku: 53288