Imieniny: Henryka, Mariusza oraz Erwina
Dobre praktyki

Optymalizacja efektywności pracy. Włączenie kobiet 50+ do zespołu. Istota zespołu

Kobiety 50+, o ile jeszcze pracują, czują coraz bardziej wyalienowanie pracy, brak poczucia łączności z zespołem, podobnie jak wykorzystywanie – w sensie sił, a nie korzystanie z ich talentów i doświadczenia. Mają poczucie niedosytu, uważając, że to, co wnoszą stanowi znacznie większą wartość niż to, co jest przyjmowane przez otoczenie, a pozostała reszta jest ignorowania. Jak zapobiec temu „marnowaniu talentów”? Jaka jest rola pracodawcy, aby dostrzegł i docenił potencjał tkwiący w kobietach 50+, wspomagając nie tylko ich samorealizację, ale także misję i efektywność firmy?

 

Budowanie zespołu: kobiety 50 + jako znaczące członkinie / mentorki / tutorki dla młodszych – uczenia się mądrości z życia

 

Dobry pracodawca jest w stanie rozpoznać potencjał tkwiący w pracowniku, niezależnie od wieku. Młody jest niezbędny, aby nauczył się nowych umiejętności, osoby 50+, a szczególnie kobiety są źródłem życiowego doświadczenia, a szczególnie „cementem” scalającym zespoły.

Umiejętności można nauczyć się stosunkowo łatwo i szybko w młodym wieku, a zwłaszcza, gdy osoba jest zainteresowana tym, czego się uczy. Życiowe doświadczenie nabywa się powoli, w miarę upływu życia i pracy w życiu.

 

Bywa, że kobiety w wielu ponad 50 lat, które nie zawsze były dostrzeżone i docenione w pracy, czują się w niej jak roboty, a nie jak ludzie. Ich człowieczeństwo zaczyna cierpieć, a poczucie wartości i godności jest narażone na wielkie wyzwania. Czują się też zagrożone wykluczeniem z powodu napływu młodych, ich wykształcenia czy przygotowania zawodowego i niepewnej przyszłości materialnej, gdyż w każdej chwili mogą być zastąpione przez innych, bardziej przydatnych.

 

Dalekowzroczny lider umie ocenić potencjał swych starszych pracowników. On doceni go, choć może być też świadomy, że jest on ukryty, zablokowany przez strach, podobnie jak potrzebę wzmocnienia tego pozytywnego sygnału, który odkryty, może okazać się ożywczym źródłem dla całego zespołu.

 

Świadomy lider rozumie mechanizmy psychologiczne funkcjonowania człowieka i wie, że strach jest wrogiem wartościowej i efektywnej pracy, a zaufanie i wiara w drugiego człowieka czyni cuda w jego życiu, odkrywając głębokie pokłady mądrości w nim, zrozumienia życia i drugiego człowieka, potrzeby wnoszenia wartości do jego życia, bazując na swym doświadczeniu.

 

W odróżnieniu od krótkowzrocznego lidera, który dba jedynie o szybkie, natychmiastowe zyski, świadomy pracodawca systematycznie obserwuje sygnały i wprowadza pozytywne wzmocnienia w postaci konkretnych szkoleń, inwestując w pracowniczki, które ukończyły 50 lat. Szkolenie jedynie młodych zaburza pokoleniową harmonię przekazu, jak i wkład w pracy. Bywa bowiem, że młody, którego pracodawca posłał na szkolenie, aby nauczył się nowych umiejętności, już wkrótce opuszcza ją, zdobywając lepiej płatną posadę. Tymczasem w jego kwalifikacje zainwestował ten, a nie nowy pracodawca. Natomiast lider, który inwestuje w starszych pracowników, docenia przede wszystkim siebie, swe własne decyzje, jak i cechuje się wizją swej firmy, perspektywą jej rozwoju, w której cały zespół tworzy „wartość dodaną”, która jest czymś więcej niż zespół zatrudnionych pracowników. Im bardziej zaangażowany pracownik, rozumiejący swoją misję i misję firmy, tym bardziej rozumie swoje w niej miejsce i swój wkład.

 

Świadomy pracodawca rozumie, co znaczy wydobywanie potencjału z pracownika i docenia treningi psychologiczne, które w tym pomagają. Tym samym, w odróżnieniu od młodych, którym bardziej przydatne są umiejętności, kobiety 50+ potrzebują psychologicznego wsparcia dla wydobycia, zbudowania lub odbudowania ich poczucia własnej wartości, godności, sensu ich doświadczenia – dla dzielenia istoty tych wartości z innymi w zespole. To przede wszystkim wzmacnia misję firmy, jej perspektywiczną przyszłość, jak również spełnia kobiety w ich roli mentorek / tutorek, bazując na doświadczeniu i sensie swego wkładu w tworzenie zespołu.

 

Tak więc rola pracodawcy we wzrastaniu innych, ich stawaniu się jest bezprecedensowa. On jest stymulatorem w pobudzaniu potencjałów drugiej osoby, być może jeszcze nie odkrytych, nadal czekających na spełnienie. Taki lider – to mądry przywódca wizyjny, katalizator pozytywnej zmiany w rozwoju drugiej osoby i czerpaniu z niej dla indywidualnego i społecznego dobra. Im więcej takich świadomych pracodawców, tym staje się lepsza jakość świata, włączając, każdego człowieka (nie wykluczając nikogo) i jego jakość, jaką wnosi sobą w pracę, którą wykonuje i zespół, który tworzy.

Inne w kategorii:

Zwiększone zainteresowanie firmą wśród potencjalnych kandydatów

Firma produkcyjna (Szwecja) poprzez zatrudnienie osób w starszym wieku zyskała...

Uwzględnienie potrzeb osób zaawansowanych wiekowo przez pracodawcę

Spółdzielnia Incontro (Włochy) świadcząca usługi opieki domowej dla osób z...

Przeprowadzenie szkoleń na temat zarządzania wiekiem wśród kadry menadżerskiej

Większość działań rekrutacyjnych w firmie JD Wetherspoon jest nadzorowanych...

Wykorzystywanie tradycyjnych środków przekazu

Tesco Polska Sp. z o.o. chcąc pozyskać pracowników w wieku dojrzałym swoje...

Wykorzystanie różnorodnych kanałów dotarcia do osób starszych

Firma działająca w branży detalicznej (Wielka Brytania) wprowadziła innowacyjne...

Działania agencji zatrudnienia na rzecz rekrutacji osób starszych

Agencja pracy tymczasowej T-interim (Belgia) przyjęła motto „Wyjątkowi dla...

Promocja firmy podczas targów pracy z udziałem „ambasadorów wieku”

Firma Domestic and General pozyskuje pracowników w wieku 50+ podczas targów pracy,...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 30
  • Dzisiejsze wizyty: 391
  • W tym miesiącu: 8867
  • W tym roku: 8867