Imieniny: Henryka, Mariusza oraz Erwina
Dobre praktyki

Kornwestheim, Niemcy, Fahrion Engineering GmbH & Co KG

Charakterystyka firmy

Fahrion Engineering GmbH & Co KG jest średniej wielkości firmą inżynierską. Działa na całym świecie, projektując fabryki i zakłady produkcyjnych, rozwijając infrastrukturę przeznaczoną do produkcji. Jej klienci to głównie firmy, które budują pojazdy, samoloty i maszyny.

Obecnie firma zatrudnia ok 10 pracowników, wliczając w to  freelancerów. Pracownicy charakteryzują się wyższym niż średnim poziomem wykształcenia, a większość pracowników inżynieryjnych posiada kwalifikacje przynajmniej na poziomie zarządzania. W dziale inżynieryjnym pracuje tylko 3 kobiety, znacznie więcej jest ich w dziale administracyjnym. W ciągu ostatnich pięciu lat, odsetek pracowników w wieku powyżej 50 lat znacznie wzrósł i obecnie wynosi 42% wszystkich zatrudnionych. 32% pracowników jest w wieku od 40 do 50 lat, a 26% nie przekroczyło 40 roku życia.

Starsi pracownicy są bardzo szanowani w firmie i systematycznie zatrudniani ze względu na ich doświadczenie, elastyczność i praktyczne doświadczenie projektowe. Przedsiębiorstwo Fahrion nie jest związane umowami zbiorowymi i nie ma rady zakładowej. Firma  płaci swoim pracownikom wynagrodzenie motywacyjne, niezależnie od wieku.

Opis inicjatywy

Fahrion ceni kompetencje starszych pracowników i uważa, że ​​wiek nie ma znaczenia w pracy, to co naprawdę się liczy to profesjonalizm pracownika i jego usposobienie. Rozwój zasobów ludzkich w firmie oraz polityka zatrudnienia koncentrują się na wykorzystaniu kompetencji i doświadczenia starszych pracowników. Sukces polityki rekrutacji nakierowanej na starszych pracowników, pokazuje, że starsi inżynierowie są zmotywowani, zwłaszcza dzięki różnorodności i nowym wyzwaniom w pracy, jako że wydają się już być zabezpieczeni finansowo.

Wzrostowi liczby pracowników towarzyszy wzrost kwalifikacji przeciętnego pracownika. Obecnie firma koncentruje się na indywidualnej odpowiedzialności pracowników w odróżnieniu od wcześniejszego podkreślania pracy zespołowej.

Firma wdrożyła również praktykę wywiadów z pracownikami które dotyczą możliwości rozwoju kariery zawodowej w cyklu życia w następujących przedziałach wiekowych:

  • 36 + rozmowy dotyczące zarządzania karierą (raz w roku),
  • 48 +rozmowy na temat kariery i sytuacji życiowej (raz w roku),
  • 55 +: doraźne rozmowy z rodziną,
  • 60 +:dualne zarządzanie projektem (starszy i młodszy pracownik pracują razem w celu transferu wiedzy i obowiązków przez starszego pracownika do momentu przejścia na emeryturę), 
  • 62 + podniesienie wieku emerytalnego poprzez częściową emeryturę.

Praktyka ta jest przykładem tego, jak podejście firmy może być ukierunkowana na dwa rodzaje potrzeb: potrzeb własnych firmy oraz potrzeb swoich pracowników. Takie podejście promuje ideę organizacji jako jednostki, dla której to, co dobre dla człowieka jest dobre dla firmy i na odwrót.

Warto dodać, iż, Fahrion oferuje swoim pracownikom tylko stałe umowy (na czas nieokreślony), pokazując, że ceni sobie pracę i doświadczenie wszystkich pracowników, bez względu na wiek, i że chce utrzymać ich tak długo, jak to możliwe. Dlatego tez firma posługuje się czterostopniową siatką płac opartej na wydajności pracy i niezależnej od wieku pracownika.

Inne w kategorii:

Grecja, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Energetyczne

Ta międzynarodowa firma energetyczna posiada sieć 1000 franczyzowych stacji...

Duisburg, Niemcy, Karl-Heinz Efkemann Sanitär-und Heizungsbau GmbH

Charakterystyka firmy Firma specjalizuje się w montażu urządzeń sanitarnych i...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 51
  • Dzisiejsze wizyty: 412
  • W tym miesiącu: 8888
  • W tym roku: 8888