Imieniny: Justyny, Cypriana oraz Euzebiusza
Hobby

Jak odkryć pasję i radość, czerpaną z tego co robię i kim jestem?

Każda dobrze wykonywana praca ma przynosić satysfakcję obydwu stronom: osobie jej wykonującej oraz jej odbiorcy. Jeśli odbiorcą jest duża korporacja, a jej kierownictwo jest świadome tego, co wnosi do społeczeństwa – ma ona zwykle misję, jak również pomaga skonfrontować ją z poszczególnym pracownikiem i jego misją życiową, tak, aby były one spójne, pozwalając na realizację zarówno misji firmy jak i osoby. Zrozumienie swych dążeń i pasji jest istotą misji, a wtedy praca daje osobistą satysfakcję, jest wykonywana z pełnym zaangażowaniem, w poczuciu dobrze spełnionego zadania, a osoba kocha to, co robi, dedykuje się swej pracy. Jeśli nie ma świadomości swej pasji, lub angażuje się w inne zajęcia, a zostawia ją po godzinach, jej dedykowanie etatowej pracy staje się mało zaangażowane, wnoszące negatywne emocje, co wyczerpuje siły, przynosząc niezadowolenie, frustracje i wypalenie zawodowe lub w konsekwencji choroby ze stresu.

Podobnie, jeśli osoba pracuje dla indywidualnej osoby (dziecka, seniora) praca ma jej przynosić zadowolenie z jej wykonywania, wzrastającą radość z dzielenia swoich talentów i darów z innymi.

 

Jak odkryć pasję  i realizować ją w swoim życiu? Czy jest ona dostępna dla nielicznych, czy dla wszystkich?

 

Pasja jest wewnętrznym motorem, jakby sterownikiem, który prowadzi osobę  do odkrycia tego, co ją interesuje w życiu, co w niej jest od dawna, co sprawia, że chce za tym podążać, co pragnie zgłębić. Gdy dedykuje się jej, zaczyna ją powoli realizować, początkowo na własny użytek, a następnie wnosi ją do świata. Pasja łączy się z konkretnym talentem czy darami ducha, jak np. pasja pisania czy uczenia, przekazywania swej wewnętrznej mądrości, pobudzającej w odbiorcach podążanie za swą mądrością i zainteresowaniami, poszukiwania jej  w sobie.

 

Pasja to nieustanne odkrywanie wewnętrznego świata wartości, zgłębiania ich w tym, czemu się dana osoba dedykuje. To jest zwykle coś, co kiedyś zostało w niej poruszone przez jakiś przykład, osobę, bohatera książki lub przez własne przeżycie czy doznanie olśnienia lub traumy, które powracają w niej w poszukiwaniu sensu. Zwykle dzieje się to w okresie 50 roku życia, kiedy kobieta poszukuje właśnie swego sensu. To wspomnienie, pamięć znowu powraca, przywołując tę wartość, cechę, która była w niej wtedy ważna, którą odkryła lub jej była pokazana (objawiła się), a teraz powraca, by „stać się” w jej życiu drogowskazem na dalsze lata. To jest najwspanialsza rzecz, jaka może spotkać kobietę w okresie przełomu życia – po 50-tce, znajdując swój sens, odkopując swoją pasję, której głównym trzonem jest właśnie ta cecha, wartość ducha. Może nią być: zdrowie, dobro, radość, miłość, piękno, a ona ma je przekazać innym, poprzez jej środki wyrazu, w swój unikalny sposób, który pokazało jej własne życie. Jeśli zrozumiała swą drogę (włączając zawodową), swe doświadczenia i relacje z innymi ludźmi – staje się to spójne z tym, co kształtowało się w niej przez życie. Wychodzi więc to z niej, poprzez nią i tylko ona, w swój unikalny sposób może tę wartość przekazać.

 

Pasja włączona w pracę staje się nieustannym gejzerem radości dla kobiety, także nieustającą potrzebą dla osoby czy osób, które z nią współpracują lub dla których pracuje. Ona dzieli się sobą, a im bardziej i radośniej to robi, tym jej dary się mnożą. Ona jest jak drożdże, które pączkują z siebie, rozrastając się coraz bardziej i bardziej. A to prowadzi do samospełnienia w życiu dla siebie i innych. Pasja jest kochaniem tego, co robię, w co jestem włączona i dzielenia się tym ze światem.

 

Najbardziej efektywnym sposobem, aby odkryć prawdziwą pasję, jest kopać w sobie głębiej. Tam ona jest, tam czeka na odkrycie, zakopana. Może to zrobić każdy. W pasji jestem cała ja, wszystkie moje emocje, doświadczenia, talenty, dary, wartości jakie cenię, jak i potrzeba dzielenia tego z innymi, stawania się poprzez pasję coraz lepszym Człowiekiem. To porywa ludzi, ponieważ to ukierunkowuje ogień we mnie na ogień w nich, rozpala iskrę, która odtąd płonie żywym ogniem. A to widać przez kontakt: błysk w oku, postawę ciała – ono jest gotowe do lotu i wyrywa się do lotu, zrywając innych. Pasja mówi o bogatym wnętrzu, o bogactwie we mnie, które pokazuję, co może ono przynieść innym – w odkryciu ich wartości, ich duchowego bogactwa i sensu. To stanowi o istocie PASJI, która jest wtedy pełną realizacją siebie w świecie.

 

Realizowanie pasji jest jak uprawianie pięknego ogrodu, do którego mam upodobanie, w którym znajduję coraz to nowe bogactwa, poprzez odkrywanie w sobie tychże bogactw i dedykowaniu swej pracy. Istotą pasji są więc wartości ducha, a one dzielone mnożą się nieustannie.

Inne w kategorii:

Dla tych co maja zdolności manualne i nie tylko.

Pisaliśmy już o technice decoupage’u, czyli technice zdobniczej polegającej na...

Decoupage

Jeśli lubisz nietuzinkowe i oryginalne przedmioty, a do tego masz artystyczne...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 112
  • Dzisiejsze wizyty: 53
  • W tym miesiącu: 16312
  • W tym roku: 101982