Imieniny: Augustyna, Jaromira oraz Wilhelma
Po godzinach

Hobby

            Kobieta 50-letnia zwykle już nic nie musi sobie udowadniać, a bardzo dużo może zrobić dla siebie. Jest doświadczona zawodowo, odchowała dzieci, ma różne kontakty, stabilną sytuację materialną i zawodową, może wiec poświęcić się swoim pasjom. Piękni, młodzi, po pięćdziesiątce - ostatnio coraz ich więcej. W miarę starzenia społeczeństwa zmieniają się postawy związane z oczekiwanymi w danym wieku zachowaniami i rolami społecznymi. Dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie czują młodziej niż ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu. Dzisiejsza 50- tka to nierzadko aktywna i wciąż atrakcyjna businesswoman, która po pracy idzie na jogę, basen lub kurs językowy. Korzysta z rozrywek, ma czas i pieniądze na realizowanie pasji, także tych całe życie odkładanych.

            Pasja, inaczej zwana hobby lub w języku potocznym konik, to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem - głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Osoby po 50 bardzo często spełniają się artystycznie: w malarstwie, rysowaniu, grze na instrumencie, fotografii, robótkach ręcznych. Modne ostatnimi czasy telewizyjne show zachęcają do śpiewu i tańca.

            Osoby po 50. roku życia coraz częściej chcą być na czasie z nowoczesną technologią – komputerami i Internetem. Uczą się obsługi sprzętu komputerowego, korzystają z forów internetowych, kupują najnowsze gadżety. Niektórzy z  nich spełniają się zakładając i pisząc własne blogi. Blog (z języka angielskiego) oznacza dziennik sieciowy, czyli rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy, mające osobisty, personalny charakter. Blogi zawierają osobiste przemyślenia, uwagi, komentarze, rysunki, nagrania (audio i wideo), przedstawiają w ten sposób światopogląd autora.

            Druga połowa życia często jest też czasem na rozwijanie zupełnie nowych zainteresowań. Coraz popularniejsze w tym wieku, podobnie jak i na Zachodzie, stają się podróże. Osobom powyżej 50. roku życia często oferowane są dodatkowe zniżki - rabaty oferują biura podróży często w ogłoszeniach umieszczając specjalne oferty dla 50+. Obok możliwości zwiedzania, pogłębionego poznania kulturowego, historycznego, biura zachęcają okazją do integracji z innymi, nawiązania pozytywnych relacji podkreślając, że szczególnie dotyczy to osób z grupy wiekowej 50+.

            Oprócz wyjazdów dostosowanych do różnych grup wiekowych, oczekiwań, zainteresowań i możliwości fizycznych, finansowych i innych pojawiają się oferty podróży, w których nie musimy ruszać się z miejsca. To podróże historyczne, literackie, muzyczne, architektoniczne, kulinarne, etnograficzne, folklorystyczne, regionalne, fotograficzne i inne. Podróże te realizowane są przez różne organizacje, instytucje, firmy w formie warsztatów, prelekcji, wykładów dając możliwość kontaktu bezpośredniego z innymi.

            Powyżej 50 lat zaczyna pojawiać się wiele widocznych zmian, które są naturalnym zjawiskiem zachodzącym w życiu człowieka. Odpowiedni rodzaj aktywności korzystnie wpływa na cały organizm. Z roku na rok przybywa w naszym kraju osób aktywnych fizycznie. Najczęściej uprawianymi przez osoby po 50 sportami są jazda na rowerze oraz bieganie. Coraz popularniejszą formą sportu jest nordic walking, czyli dosłownie nordycki chód. Wystarczy zaopatrzyć się w kijki i wyjść z domu. Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami wymyślona w Finlandii w latach 20. XX wieku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Jest to niezwykle zdrowa i aktywna forma przechadzki, która wspaniale wpływa na krążenie, pracę serca i płuc. Ponadto mniej obciąża stawy niż zwykły chód, a postawa jest bardziej stabilna.

            Osoby po 50 stawiają także na sprawdzone hobby, jak łowienie ryb (mężczyźni) czy uprawianie działki, ogródka (kobiety).

Decoupage data dodania: 23.01.2014
Decoupage

Jeśli lubisz nietuzinkowe i oryginalne przedmioty, a do tego masz artystyczne zdolności, możesz wykonać je sama. Decoupage to technika zdobnicza, dzięki której powstają piękne i...

więcej
Jak odkryć pasję i radość, czerpaną z tego co robię i kim jestem?

Każda dobrze wykonywana praca ma przynosić satysfakcję obydwu stronom: osobie jej wykonującej oraz jej odbiorcy. Jeśli odbiorcą jest duża korporacja, a jej kierownictwo jest świadome...

więcej
Dla tych co maja zdolności manualne i nie tylko.

Pisaliśmy już o technice decoupage’u, czyli technice zdobniczej polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika)...

więcej
poprzednia 1 następna
Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 24
  • Dzisiejsze wizyty: 620
  • W tym miesiącu: 9174
  • W tym roku: 53263