Imieniny: Henryka, Mariusza oraz Erwina
Dobre praktyki

Grecja, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Energetyczne

Ta międzynarodowa firma energetyczna posiada sieć 1000 franczyzowych stacji benzynowych w Grecji. Główne działania obejmują rafinerie ropy naftowej, produkcję gazu i substancji chemicznych, transport  paliw lotniczych oraz stacje benzynowe. Firma zatrudnia 360 osób w swojej siedzibie. 77% pracowników firmy stanowią mężczyźni. Pracownicy umysłowi stanowią 76% siły roboczej. Każdego roku, od 3% do 4% pracowników przechodzi  na emeryturę. Średnia wieku pracowników wynosi około 40 lat.

Polityka zarządzania zasobami ludzkimi oparta na szkoleniach i elastycznych warunkach pracy ma na celu ocenianie ludzi wyłącznie na podstawie ich wydajności, a nie na podstawie wieku.

Opis inicjatywy

Firma opracowała stabilną politykę promującą równy dostęp do szkoleń i zatrudnienia niezależnie od wieku. Ponadto został wdrożony centralny elektroniczny system informacyjnego w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. System ten zawierał zapisy dotyczące oceny ich pracy, odbyte szkolenia oraz możliwości szkoleń, a także informacje dotyczące  prawa pracy, urlopów i zwolnień chorobowych, i to miało zachęcać pracowników do dalszego rozwoju. Jednym z celów tego elektronicznego systemu informacji było zapewnienie starszych pracowników, że firma nie ocenia pracowników ze względu na wiek. Za pomocą intranetu firmowego dostępny jest dla wszystkich podręcznik rozwoju kariery, oferujący pomoc i wsparcie w razie potrzeby. Umożliwia to to starszym pracownikom zarządzanie własnym rozwojem kariery przy wsparciu działu HR. Istnieją możliwości awansu zarówno w kraju jak i za granicą. Zgodnie z życzeniem, pracownicy mogą być przenoszeni na różnych stanowiskach na całym świecie, wszędzie tam, gdzie spółka prowadzi działalność, a firma wspiera pracowników w dostosowaniu się do nowego środowiska pracy.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne są przeznaczone dla wszystkich pracowników zgodnie z ich potrzebami i organizowany jest przez dział HR we współpracy z radami. Szkolenia są oferowane zarówno przez ekspertów zewnętrznych lub przez wyspecjalizowane jednostki szkoleniowe i usług w firmie, i rodzaju szkolenia zależy od popytu i zainteresowania pracownika. Ponadto

Polityka przyznawania awansów w firmie oparta jest na produktywności pracowników i ich umiejętnościach i jest wykonany przez cały otwarty proces oceny. Podstawowymi kryteriami awansu jest doświadczenie i kwalifikacje, system ten promuje więc pośrednio osoby starsze, które przez lata zdobyły więcej doświadczenia i umiejętności. Z kolei ocena umożliwia każdemu pracownikowi, sprawdzenie, czy udało mu się osiągnąć własne cele i gdzie potrzebna jest poprawa. W ten sposób firma pozwala pracownikom, do pewnego stopnia, na zarządzanie ich własnym rozwojem. Ostatecznie, ich rozwój zależy od cech i indywidualnej sytuacji każdego pracownika, a nie od wieku i płci.

Inne w kategorii:

Duisburg, Niemcy, Karl-Heinz Efkemann Sanitär-und Heizungsbau GmbH

Charakterystyka firmy Firma specjalizuje się w montażu urządzeń sanitarnych i...

Kornwestheim, Niemcy, Fahrion Engineering GmbH & Co KG

Charakterystyka firmy Fahrion Engineering GmbH & Co KG jest średniej wielkości...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 127
  • Dzisiejsze wizyty: 352
  • W tym miesiącu: 8828
  • W tym roku: 8828