Imieniny: Augustyna, Jaromira oraz Wilhelma
Praca-wartość poszukiwana

Gdzie jest „moja” praca?

W różnych okresach życia jesteśmy konfrontowani z różnymi potrzebami dotyczącymi pracy. Im osoba młodsza i mniej świadoma siebie, tym jej wybory dotyczące pytania „Jaka praca dla mnie?” są mniej rygorystyczne. Młoda osoba najczęściej jest gotowa do uzyskania finansowej niezależności, założenia rodziny, spełniania swych przyjemności, stąd jej preferencje nie skupiają się z reguły na uzyskaniu pracy zgodnie z wykształceniem czy przygotowaniem zawodowym. Ona po prostu chce mieć pieniądze, a na drugim miejscu stawia zgodność z kierunkiem swego zawodu. W przypadku osób 50 + sytuacja nieco się komplikuje. Nie jest to już jakakolwiek praca, ona ma mieć sens, ma odpowiadać temu, co jest lub było jej znane, w czym się dobrze czuje, co nie wymaga od niej nieustannego podejmowania ryzyka. Ona woli swe przestrzenie komfortu.

 

Jak rozróżnić pracę, która jest dla mnie?

 

Jakiś czas temu miałam okazję pracować z kobietami 50+, które były w danej chwili bez konkretnej pracy, niemniej czuły potrzebę znalezienia dla siebie stosownego zajęcia. Jedna z nich skończyła nawet jakiś kurs i przez krótki okres czasu  prowadziła działalność do której została przygotowana i miała do tego stosowne świadectwo. Początkowo była w euforii, bo aktywność zyskiwała klientów, a ona czuła, że to co robi przynosi jej godziwe wynagrodzenie. Nie zauważyła jednak, że „spod spodu” wyłania się potrzeba poczucia sensu i spełnienia. Ten stan trwał przez jakiś czas, a wkrótce doszło do jej świadomości, że klientów ubywa, a niebawem znikli zupełnie. Dopiero wtedy zaczęła się zastanawiać, czy naprawdę robiła to, co chciała, co było związane z jej potrzebami wyrażenia siebie, z jej wcześniejszym przygotowaniem, jak i doświadczeniem, także wewnętrznymi predyspozycjami. Gdy przyszła na konsultacje miała jeszcze jeden z pomysłów, który wydawało się jej, że jest właściwy dla niej – chciała zostać modelką, gdyż uważała, że ma do tego fizyczne predyspozycje (i tak było istotnie – była zgrabną kobietą). Ale czy po kolejnym, w miarę krótkim czasie – nie przeżyłaby podobnej sytuacji – zawodowego wypalenia, braku satysfakcji? Jej potrzebą tak naprawdę w tym momencie nie były pieniądze, ale wewnętrzne poczucie bycia spełnioną, poczucie głębszego sensu tego, co robi i po co, co daje  z siebie innym, co jest unikalne, wyjątkowe tylko dla niej, co może być ofiarowane tylko przez nią innym, z jej życiowego doświadczenia, a nie tylko wyglądu.

 

Wiek 50+ ma to do siebie, że jest przełomowym w identyfikowaniu swych specyficznych darów dla innych, które można dzielić już do końca swego życia, wtedy gdy się tylko da, z tego, co wypływa z głębi siebie, ze swej niepowtarzalnej natury i równie niepowtarzalnych doświadczeń. To jest nie tylko o fizyczności, która dziś jest piękna, a jutro może nią już nie być. To jest coś, co kryje się głębiej, znacznie głębiej, w istocie swej kobiecości, także w istocie swych unikalnych życiowych doświadczeń. Ona wychodzi z centrum siebie, ze źródła swej tożsamości, swego bytu, bycia właśnie tą, a nie inną osobą. Czy sukcesem dla Ciebie jest stanięcie na scenie w świetle reflektorów po to, aby pokazać tylko swoją zewnętrzność, swoje ciało? A przecież tyle jest kobiet, które nie przyciągają spojrzeń ogółu z powodu swego ciała, ponieważ mają już swoje lata i są tego świadome. Ale gdy otworzą usta i zaczynają przemawiać – porywają słuchaczy, ponieważ w ich słowach jest coś, co budzi ich uwagę, trzyma uwagę, co wyzwala w nich głęboko skrywane pragnienia, tęsknoty, coś co trafia w sedno ich samych, do najgłębszych warstw ich jestestwa. Są też inne kobiety, które idąc ulicą przyciągają swoją obecnością dzieci w wózkach, które uśmiechają się do nich, jak i takie, które bawią się w parku, gdy ona siedzi na ławce w pobliżu, a one podchodzą do niej, przytulając się, zagadując, opowiadając swe sekrety tylko do niej, właśnie gotowe by się nimi dzielić. Są też takie kobiety, które gdy przychodzą do towarzystwa z dziećmi, są przez nie porywane, bo one ich nie pouczają lecz ich słuchają, wchodzą w ich kreatywne, wymyślane na poczekaniu zabawy, a one stają się „kolejnym” dzieckiem wśród nich.

 

Może jesteś którąś z tych właśnie kobiet, gdy możesz wyrażać siebie w swój jedyny dla siebie, unikalny sposób, tego, co drzemało w tobie od dawna, od kiedyś, od Twego wczesnego dzieciństwa, a Ty nie mogłaś wtedy tego wyrazić. A teraz właśnie przyszedł na to stosowny czas, ponieważ przez życie uczyłaś się narzędzi wyrażania siebie, ale tak naprawdę do tej pory ich nie użyłaś. Teraz jest czas na uruchomienie Twego, tylko Twego potencjału, który czekał przez tyle lat, abyś znalazła wreszcie swój środek wyrazu i swoją grupę tych, do których chciałabyś przemawiać – czy jest to cała grupa, czy może indywidualna dorosła czy mała osoba. Pamiętaj, to czeka na Ciebie w Tobie, Twój potencjał, nie jakiś tam zawód, ale Twój unikalny środek wyrazu i tylko Ty możesz go uruchomić i zastosować. Będzie to Twoja praca życia, tylko Twoja, „szyta na miarę Ciebie”, nie kogokolwiek innego. Ponieważ ona jest o Tobie. To nie jest jakiś opis, stworzony dla ogółu, jakiejś grupy, zawodu. W tym unikalnym zajęciu mieścisz się cała Ty, jedynie Ty, taka jak Ty i tylko Ty możesz to wyrazić.

 

Mam nadzieję, że obudziłam w Tobie pragnienie poznania siebie – poznania Ciebie, jaka jesteś i co w Tobie czeka na odkrycie tego, co jest tylko takie, jaka jesteś. Ponieważ jest to o Tobie – Kim jesteś? I o tym – jak masz wyrażać siebie w świecie – dla innych. Nikt inny nie zrobi tego lepiej. Bądź sobą, autentyczną – i wyrażaj siebie tak jak zechcesz i dokąd tylko zechcesz. Poczujesz wtedy, że znajdujesz się we właściwym miejscu, na Twojej drodze życia i wykonujesz pracę, którą kochasz.

Tego Ci życzę, ponieważ ja wiem co to jest, jak to jest kochać to co robię i robić to co kocham.

 

Inne w kategorii:

Praca jako wartość poszukiwana w percepcji kobiet: dawniej i współcześnie

Społeczna wartość pracy oraz wysoka ranga motywacji do pracy ujawniają się w...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 38
  • Dzisiejsze wizyty: 683
  • W tym miesiącu: 9237
  • W tym roku: 53326