Imieniny: Filipa, Pauliny oraz Eweliny
Rodzina

Domowy budżet pod kontrolą

Oszczędzanie dla jednych to konieczność, dla innych forma samokontroli. Jednak każdy, kto raz spróbował uporządkować domowy budżet, wie, jak wiele korzyści to daje.

 

Po co kontrolować swoje wydatki? Szczęśliwy ten, kto nie potrzebuje tego robić. Jednak większość z nas musi pilnować ile i na co wydaje. Najczęściej po to, by nie okazało się, że nie wystarczy na ratę kredytu czy rachunek za telefon. Ale prowadzenie domowego budżetu przede wszystkim daje świadomość i pełną wiedzę, na co i w jakiej wysokości wydajemy nasze pieniądze.

Zarządzanie domowymi finansami jest bardzo podobne do prowadzenia małej firmy. Rozliczamy się w skali miesiąca, mamy pewien dochód, który możemy przewidzieć, i – oczywiście – wydatki, które są nieuchronne. Wszystkie działania mają doprowadzić nas do celu, jaki chcemy osiągnąć, np. wypracować zysk, czyli odłożyć jakąś sumę w danym okresie.

Niektórym wydaje się, że problem ich nie dotyczy, a swoje wydatki planują z rozwagą i nie trwonią pieniędzy na zbędne rzeczy. By przekonać się, jak jest naprawdę, wystarczy prosty test: zbieranie paragonów przez jeden tydzień. Wszystkich, bez wyjątku. Jeśli gdzieś nie możemy dostać potwierdzenia, ile wydaliśmy w formie wydruku, warto wydatek zapisać w notesie lub telefonie. Pod koniec tygodnia okaże się, że paragonów jest naprawdę sporo, a po ich podliczeniu – że wcale tak mało nas nie kosztowały. Bo na przykład kupowana raz w tygodniu gazeta z programem telewizyjnym w skali miesiąca daje 10 zł, co w skali roku równa się 120 zł. Przykładów można wymieniać wiele, chodzi o uświadomienie sobie, że pieniądze potrafią szybko znikać, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Planowanie budżetu wcale nie jest tak łatwe, jak się wydaje. O ile kwestia przychodu jest łatwa do ustalenia schody zaczynają się przy planowaniu wydatków. Czynsz, opłaty – tutaj również zazwyczaj płacimy comiesięcznie stała kwotę. Problem pojawia się przy określeniu wysokości wydatków na jedzenie, przyjemności i tych nieplanowanych. W takim przypadku warto je uśrednić po kilku tygodniach prowadzenia zapisków. Jedno jest pewne – nie mogą one stale rosnąć.

Eksperci przekonują, że po kilku miesiącach prowadzenia domowej księgowości każdy jest w stanie określić średni miesięczny poziom wydatków koniecznych (rachunki, czynsz, opłaty stałe) oraz przyjrzeć się bliżej pozostałym, dzieląc je na ważne (wyżywienie, ubranie, szkoła, sport itp.) oraz mniej ważne (rozrywka, prasa, książki, wyjazdy itp.).

Przy zarządzaniu domowym budżetem niezmiernie pomocne są specjalne programy do tego przeznaczone. Darmowe, proste do zainstalowania na domowym komputerze, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim pozwalające mieć kontrolę nad własnymi finansami. Co ciekawe, niektóre posiadają bardzo przydatne opcje, np. wyliczanie pełnej wartości produktów w oparciu o ich cenę i wagę. To daje możliwość porównania cen produktów w danych miejscach, a także, czy promocja, z której chcemy skorzystać rzeczywiście nią jest. Przydatnym może stać się również szacowanie kosztów przejazdu samochodem na danym odcinku drogi w oparciu o średnie spalanie i cenę paliwa. Niewątpliwą zaletę programów tego typu jest wizualizacja stanu finansów, czyli przedstawianie naszych pieniędzy za pomocą wykresów. Dzięki temu widzimy, co jest naszym największym przychodem, a gdzie pieniędzy wypływa najwięcej. Dogodne są także przypomnienia o płatnościach, np. rachunkach za prąd, gaz czy telefon.

Budżety, które można prowadzić online, bo takie również funkcjonują w sieci, mają dodatkową zaletę, jaką stanowi wsparcie ekspertów oraz możliwość wymiany doświadczeń i opinii z innymi użytkownikami.

Dzięki comiesięcznym rozliczeniom w domowym budżecie, można zobaczyć, które miesiące są najtrudniejsze, a w których można odłożyć zapas pieniędzy. To pozwoli na prognozowanie przychodów oraz długofalowe planowanie większych wydatków lub inwestycji. Kiedy na przykład pojawi się atrakcyjna oferta zagranicznego wyjazdu lub kupna auta, będziemy w stanie określić, czy stać nas na taki wydatek w najbliższych miesiącach, czy też konieczne będzie zaciągnięcie kredytu.

Inne w kategorii:

Starsi rodzice

Współcześnie ludzie żyją dłużej, bo zmieniły się ich warunki życia. Osoby...

Niski standard życia a jakość życia rodziny

Niedostatek i bieda są na trwałe wpisane w życie każdego społeczeństwa...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 67
  • Dzisiejsze wizyty: 67
  • W tym miesiącu: 3169
  • W tym roku: 21699