Imieniny: Balbiny, Pauliny oraz Rafała
Hobby

Dla tych co maja zdolności manualne i nie tylko.

Pisaliśmy już o technice decoupage’u, czyli technice zdobniczej polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Dla osób chcących spędzać wolny czas twórczo mamy inne propozycje…

 

COLLAGE
Kolaż jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie lub papierze (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem). Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami.

 

COLLAGE – IMIONA
Na małych, kolorowych kartonikach przyklejamy litery potrzebne do ułożenia imienia (każdą z innego materiału i na innym tle). Możemy do tego wykorzystać tekturę falistą, tapety, gazety, płótna, bandaże, koronki, sznurki, zapałki, liście, herbatę granulowaną, czyli wszystko to, co wpadnie nam w rękę. Niektóre litery można po prostu namalować lub wyciąć z gazety. Z przygotowanych liter układamy imię i naklejamy je na papier. Do każdego materiału dobieramy odpowiedni klej.

MOZAIKA Z MAKARONU
Gromadzimy drobne makarony o różnych kształtach i kolorach. Na przygotowanym kartonie (białym lub kolorowym) układamy dowolną kompozycję i przyklejamy mocnym klejem. Makarony układamy gęsto i dociskamy dłonią do podłoża. Kompozycję możemy również mocować na podłożu z plasteliny i uzyskać dodatkowo kolorowe tło. Fragmenty pracy można pomalować plakatówką lub akwarelą.

Z makaronu możemy też tworzyć NASZYJNIKI. W tym celu wykorzystujemy surowy makaron, np. rurki, malutkie gwiazdki, do tego kawałek sznurka, gumki czy nici. Nawlekamy i robimy naszyjniki. Można też je najpierw pomalować farbą, wtedy naszyjnik będzie w określonym kolorze lub kolorowy. Robienie biżuterii z makaronu jest bardzo fajnym sposobem na zabawę z wnukami.

ODLEWY Z GIPSU
Są już nieco trudniejszym sposobem spędzania wolnego czasu, bowiem wymagają od nas wyprawy do sklepu budowlanego. Do wykonania odlewów gipsowych potrzebny jest gips (może być budowlany), pojemnik np. talerzyk jednorazowy, materiał, który chcemy odbić (liście, owoce, warzywa, kamienie itp.), odrobina oleju, spinacz. Formę, do której wlejemy gips oraz odbijane przedmioty smarujemy olejem. Gips mieszamy z wodą do konsystencji gęstej śmietany. Masa powinna być gładka pozbawiona grudek. W nacięciu pojemnika umieszczamy spinacz, który będzie pełnił rolę haczyka. Nacięcie pojemnika należy zabezpieczyć taśmą. Do przygotowanej formy wlewamy gips. Odbijane przedmioty lekko nakładamy na gips i nieznacznie dociskamy. Jeżeli chcemy zrobić dodatkowo tło, możemy na górę nałożyć jeszcze kawałek tektury falistej także posmarowanej tłuszczem. W przypadku odbijania dłoni lub większych przedmiotów np. owoców należy chwilkę odczekać, aż gips zacznie tężeć i dopiero wtedy je wcisnąć i zaraz wyciągnąć, tak, aby ręka czy owoc nie utonęły w gipsie, a tylko pozostawiły wgłębienie. Po około 10-15 minutach ściągamy płaskie przedmioty i tekturę falistą, płytkę wyjmujemy z formy. Wystające nierówności obcinamy nożykiem i pozostawiamy prace do dokładnego wyschnięcia. Po kilku dniach, kiedy płytka jest już całkowicie sucha i lekka, przystępujemy do malowania farbami lub np. lakierem.

 

MASA SOLNA

Prostsze modele możemy robić z masy solnej. Podstawowymi składnikami masy solnej są: mąka, sól i woda. Wszystkie składniki należy dokładnie wyrobić tworząc elastyczna masę. Po utworzeniu „rzeźby” trzeba ją wysuszyć, najlepiej pozostawiając na powietrzu. Potem można ją barwić dowolnie lub malować farbami.

 

A więc do dzieła!

Inne w kategorii:

Decoupage

Jeśli lubisz nietuzinkowe i oryginalne przedmioty, a do tego masz artystyczne...

Jak odkryć pasję i radość, czerpaną z tego co robię i kim jestem?

Każda dobrze wykonywana praca ma przynosić satysfakcję obydwu stronom: osobie jej...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 42
  • Dzisiejsze wizyty: 102
  • W tym miesiącu: 664
  • W tym roku: 136216