Imieniny: Justyny, Cypriana oraz Euzebiusza
Hobby

Decoupage

Jeśli lubisz nietuzinkowe i oryginalne przedmioty, a do tego masz artystyczne zdolności, możesz wykonać je sama. Decoupage to technika zdobnicza, dzięki której powstają piękne i niepowtarzalne rzeczy.

Urok tej sztuki polega na wyjątkowości przedmiotów, jakie powstają w wyniku naklejania wzorów na powierzchnię przedmiotów. Termin decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper”, który oznacza wycinać. Decoupage to kilka technik. Klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Z kolei technika serwetkowa polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego lub wydartego z serwetki papierowej. Materiały, na których można pracować to: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik czy ceramika. Nie muszą to być tylko przedmioty użytkowe i dekoracyjne, ale także meble, a nawet ściany.

Choć przyjęto, że decoupage pochodzi z Chin, wielu historyków uważa, że już przed naszą erą syberyjscy koczownicy w ten sposób ozdabiali groby swoich przodków. Prawdopodobnie stamtąd technika trafiła do Chin, których mieszkańcy wykorzystywali ją do upiększania lampionów, pudełek i swoich domów. W XVII wieku decoupage trafił najpierw do Włoch, a potem do innych krajów. Ponieważ w Europie coraz bardziej popularne zaczynały być chińskie, bogato zdobione meble, ale ich cena nie już niekoniecznie, Włosi zaczęli produkować podobne, tańsze. Sztukę tę nazywano lacca contrafatta. Ponieważ moda na decoupage nie przemijała, osoby mniej majętne nie kupowały gotowych produktów, a robiły je same - wycinały motywy z rysunków i naklejały na meble. Stąd ówczesna nazwa tej techniki: „sztuka biedaków”. Także dworu Ludwika XV nie ominęła moda, podobnie Anglii. To właśnie tam wydano pierwszą książkę będącą swoistym podręcznikiem decoupage’u. Z czasem niektórych twórców techniką decoupage zaczęto uznawać za artystów, np. Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Urokowi techniki nie oparli się nawet Pablo Picasso i Henri Matisse.

Przygodę z decoupage należy zacząć od poznania podstaw tej sztuki i zgromadzenia niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Dekorować można pudełka, ramki, albumy, talerze, doniczki - możliwości jest dużo. W zależności od tego, jaki wzór chcemy nanosić na powierzchnię, trzeba przygotować motywy wycięte z serwetek papierowych, ozdobnego papieru, gazet czy wydruków. Do ich wycięcia potrzebne będą nożyczki: większe - płaskie oraz mniejsze – zakrzywione (np. do paznokci), żyletka, nóż do tapet. Podczas przygotowania podłoża i nakładania warstw lakieru czy malowaniu farbami niezbędne stają się pędzle: płaski do naklejania motywów, płaskie duży, średni i mały do malowania różnej wielkości powierzchni, okrągłe mały i średni do cieniowania, okrągły bardzo mały do domalowywania drobnych elementów wykończeniowych. Wycięte elementy należy przytwierdzić do podłoża za pomocą kleju - specjalistycznego do decoupage’u lub winylowego albo do tapet. Niektórzy wykorzystują kurze białko. Ważne, że klej po wyschnięciu musi być przezroczysty. Do  malowania tła lub wzorów niezbędne są farby akrylowe, bo nie wydzielają one nieprzyjemnego zapachu, szybko schną i oferują spora paletę kolorów. Całość zostaje pokryta lakierem, najlepiej zmatowionym papierem ściernym, by kolejne warstwy dobrze się połączyły.

Pracę należy zacząć od przygotowania powierzchni, która będzie ozdabiana. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, malujemy powierzchnię kolorową farbą lub farbą i specjalnym lakierem, który da efekt popękania. Lakier pękający nakłada się suchym pędzlem na dobrze wysuszoną powierzchnię, najlepiej w jednym kierunku. Z serwetki dokładnie wycinamy lub palcami wydzieramy motyw, jaki ma być naniesiony na powierzchnię i oddzielamy warstwę z nadrukiem od reszty serwetki. Tak przygotowany wzór przyklejamy za pomocą kleju do wcześniej pomalowanej powierzchni. W trakcie klejenia serwetkę wygładzamy pędzelkiem lub palcami. Na koniec pokrywamy całość bezbarwnym lakierem. Ważne, by pamiętać, że wyschnięcie lakieru nie jest równoznaczne z jego ostatecznym utwardzeniem, bo to może trwać nawet kilka dni. Tę czynność czasem trzeba powtórzyć kilka razy, by różnica między warstwą naklejonego wzoru a całością nie była wyczuwalna. Bo właśnie o to w technice decoupage chodzi.

Inne w kategorii:

Jak odkryć pasję i radość, czerpaną z tego co robię i kim jestem?

Każda dobrze wykonywana praca ma przynosić satysfakcję obydwu stronom: osobie jej...

Dla tych co maja zdolności manualne i nie tylko.

Pisaliśmy już o technice decoupage’u, czyli technice zdobniczej polegającej na...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 108
  • Dzisiejsze wizyty: 49
  • W tym miesiącu: 16308
  • W tym roku: 101978