Imieniny: Karoliny, Antoniego oraz Filomeny
Zdrowie

Cichy zabójca

Osoby mające problemy z nadciśnieniem bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak poważny jest to problem.

 

Opublikowane niedawno wyniki raportu „Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia'” pokazuje, że - wbrew powszechnej opinii - kobiety w naszym kraju wcale nie umierają najczęściej na nowotwory. Winne są choroby układu krążenia. Niemal co trzecia Polka (ponad 27%) ma nadciśnienie. Schorzenia sercowo-naczyniowe zabijają co dzień 476 Polaków, wśród nich 250 kobiet. Rocznie z tego powodu umiera ponad 90 tys. Polek.

Nadciśnienie tętnicze często jest jedyną chorobą rozpoznawaną u pacjenta. W większości wypadków nie ma ono uchwytnej przyczyny, ale część przypadków wynika z innych patologii, takich jak choroby nerek czy zaburzenia hormonalne.

Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje około 32% Polaków poniżej  80 roku życia. Jeszcze bardziej narażone są osoby po 64 roku życia. W tej grupie nadciśnienie występuje już u 72% mężczyzn i 78% kobiet. Nie można jednak sądzić, że nadciśnienie tętnicze to choroba ludzi starych. Istotnie, częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem, ale dotyka też młodych dorosłych, a nawet dzieci. U osób w wieku 18-39 lat występuje nawet w 7%. Właśnie u młodych dorosłych szczególnie ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ w czasie długich lat życia, jakie mają oni przed sobą, nadciśnienie tętnicze zdąży uszkodzić wiele narządów i spowodować wystąpienie chorób takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jak rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze? Nie jest to łatwe, bo oprócz pomiarów ciśnienia niezbędny jest dokładny wywiad. W większości przypadków choroba nie daje żadnych objawów, zwłaszcza na początku, kiedy wartości ciśnienia nie są jeszcze aż tak wysokie, a objawy niepokojące. Symptomy, jakie powinny zaniepokoić, to: bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość, bezsenność, zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej. W późniejszych stadiach choroby pojawiają się zaburzenia widzenia, obniżenie sprawności intelektualnej, deficyty czuciowe lub ruchowe, obrzęki kończyn lub zaburzenia funkcji nerek.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego chorobę można rozpoznać, kiedy w dwóch pomiarach (wykonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt) wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg lub średnie wartości wyliczone z dwóch pomiarów dokonanych podczas jednej wizyty są równe lub wyższe niż 180/110 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze nie boli. Brak objawów nie oznacza braku choroby. Jego konsekwencje są różne i zależą od nasilenia oraz czasu trwania choroby. Są to: miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca, zawał, tętniaki aorty, uszkodzenie nerek, wzroku, udar mózgu, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Nadciśnienie wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia wielu narządów. Im dłużej pozostaje nieleczone, tym większe będą uszkodzenia. Tylko skuteczne leczenie zapobiega rozwojowi wielu powikłań.

Warto pamiętać, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą postępującą z upływem czasu. Im dłużej trwa, tym więcej niekorzystnych zmian w narządach powoduje. Dlatego należy zastanowić się, co można zrobić, by ograniczyć rozwój choroby. Na tej liście na pewno znajdzie się  zrzucenie nadmiernych kilogramów oraz zmiana stylu odżywiania się, czyli diety. Stosowanie odpowiedniej diety może skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Chodzi o wprowadzenie do codziennego menu większej liczby owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w potas (awokado, figi, kiwi, melony, arbuzy, pomarańcze, rodzynki, fasola, pomidory, winogrona), produktów pełnoziarnistych, a ograniczenie czerwonego mięsa i słodyczy. Przy nadciśnieniu należy kontrolować ilość spożywanej soli. Większość osób o tym pamięta, nie zwracając jednak uwagi na sól zawartą w gotowej bądź przetworzonej żywności. Dlatego coraz częściej można znaleźć produkty o niższej zawartości soli. Ciśnienie doskonale obniża również regularna aktywność fizyczna, ograniczenie stresu oraz sen.

Inne w kategorii:

Zdrowe życie

Zdrowie jest fundamentem funkcjonowania w życiu, a tym samym w pracy. Zdrowie...

Biegaj! - Będziesz Młodsza

Według ostatnich badań opinii publicznej ponad 82% Polek chciałoby zmienić coś...

Biegaj! - Będziesz Młodsza cz.2

Jak zacząć biegać? Nie zaczynaj biegania od biegania. Najpierw maszerujemy....

Promocja zdrowia poprzez rekreację

Zdrowie jest jedną z podstawowych, najbardziej cenionych wartości w życiu...

Cukrzyca - „słodki” problem

Często bywa lekceważona i bagatelizowana. Nieleczona może doprowadzić do...

Centrum 50+ O nas O projekcie Newsletter
Statystyki
  • Goście on-line: 100
  • Dzisiejsze wizyty: 196
  • W tym miesiącu: 1270
  • W tym roku: 53714